Dil Öğrenmek

Dil öğrenmenin ideal ve tek bir yöntemi yoktur. Bu durum kişiden kişiye değişebilir. Tabii ki o dilin konuşulduğu ülkeye gidip orada yaşayarak öğrenmek en etkili yoldur fakat herkes bu imkana sahip değil. Peki o zaman vaz mı geçeceksiniz? Tabii ki hayır. Özel öğretmenler eşliğinde korkusuzca konuşmaya devam edebilirsiniz. Bir atasözü, göle düştüğünüz için değil, yüzmeye çabalamaktan vaz geçtiğiniz için boğulursunuz der. Önemli olan bir husus var ki, hangi yöntemi kullanırsanız kullanın tutarlı ve sistematik olmanız gerekir. Dinleyerek, okuyarak, yazarak ya da konuşarak… hangisini tutarlı bir şekilde sürdürebiliyorsanız o yöntemle devam ettiğiniz takdirde sonuç alacağınızı göreceksiniz.

Elinize bir gramer kitabı alıp çalışmak da bir öğretmen eşliğinde çalışmak da bir yöntemdir. Hangi yöntemle ilerlerseniz ilerleyin bir yabancı dili öğrenmenin çok önemli iki kuralı vardır:

Asla korkmayın ve hata yapmaktan çekinmeyin. Hatalı konuşursam insanlar bana güler diye düşünmeyin. Bırakın gülen gülsün. Artık çocuk değilsiniz. Konuşmaya çalışırken kısa zamanda beyninizin İngilizce düşünmeye başladığını ve akıcı konuşabildiğinizi görecek, kendiniz de buna hayret edeceksiniz.

Sürekli olarak konuşun ve insanlarla iletişim kurun. İngilizce bilen arkadaşlarınızla konuşun, konuşacak arkadaş bulamazsanız aynada kendinizle ya da evcil hayvanınızla konuşun. Fakat konuşmaya devam edin. İlk haftalarda kelimeleri bile zar zor hatırlarken ilerleyen haftalarda konuşmaya başladığınızı göreceksiniz. Ne kadar zor olursa olsun, ne kadar hatalı olursa olsun kendi ana dilinizi hiç kullanmadan İngilizce öğrenmeye devam ettiğinizde işlerin zamanla kolaylaştığını ve geçen aylar içinde artık İngilizce düşünmeye başladığınızı görecek ve özel bir çaba sarf etmeden İngilizce konuşabileceksiniz. Yapacağınız tek bir şey var: Sadece İngilizce konuşmaya kendinizi zorlayın ve bunu çekinmeden yapın.

YouTube
Instagram